Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Осигуряване по ДУК на чуждестранно лице с разрешено постоянно пребиваване у нас

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ Дружество с ограничена отговорност ще сключи ДУК с един от управителите. Специфичното в случая е, че управителят е чуждестранно лице за данъчни цели по смисъла на чл. 5 от ЗДДФЛ - гражданин на Турция - с разрешено постоянно пребиваване в България. Дейността по управление и контрол ще се извършва извън България, като възнаграждението е определено да се получава в началото на месеца, следващ всяко тримесечие от годината, на определена база спрямо реализираните нетни приходи от продажби за съответното тримесечие от годината. Лицето подлежи ли на социално и здравно осигуряване на основание на ДУК? Лицето облага ли се по общия ред на ЗДДФЛ за получения доход по ДУК? В случай, че лицето подлежи на осигуряване, но не подлежи на облагане по ЗДДФЛ, как следва да се процедира при подаване на месечните декларации обр. 1 и обр. 6 при формиране на окончателния размер на възнаграждението след края на съответното тримесечие?


Отговор:
Основополагащо за възникване на основание за осигуряване на лицата във фондовете на ДОО е упражняването на трудова дейност по смисъла на чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 от КСО. Това от своя страна произтича от разпоредбата на чл. 10 от КСО, съгласно която осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 от същия кодекс, и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването ѝ. Необходимо е да се има предвид, че КСО не прави разграничение при осигуряване на лицата в зависимост от тяхното гражданство или статут на пребиваване. Достатъчно е лицето да извършва трудова дейност на основание чл. 4 или 4а, ал. 1 от КСО, за да възникне основание за внасяне на осигурителни вноски по него. Ако управителят на българско дружество, без значение че е турски гражданин и няма да управлява от България, упражнява трудова дейност, следва да се осигурява по предвидения в КСО ред.

По отношение на здравното осигуряване, като лице със статут на постоянно пребиваващ следва да се осигурява и здравно на основание чл. 33, ал. 1, т. 3 от ЗЗО.  

Съгласно чл. 37, ал. 1, т. 9 от ЗДДФЛ, с окончателен данък се облагат доходите от управление и контрол на чуждестранни физически лица. Окончателният данък се определя върху брутната сума на начислените/ изплатените доходи /чл. 37, ал. 2 от ЗДДФЛ/. Окончателният данък е в размер на 10% и се внася от платеца на дохода в срок до края на месеца, следващ тримесечието на начисляване на дохода от предприятието, съгласно разпоредбите на чл. 46, ал. 1 и чл. 65, ал.1 от ЗДДФЛ. Удържаният окончателен данък се декларира в справката по чл. 55 от ЗДДФЛ в сроковете за внасяне на данъка.

Ако предположим, че след изтичане на съответното тримесечие определеното окончателно месечно възнаграждение надхвърля минималния осигурителен доход за ръководните служители за съответната икономическа дейност, то тогава следва да подадете коригиращи декларации образец 1 с новия осигурителен доход, ограничен до максималния осигурителен доход за страната. Декларация образец 6 се подава като редовна с код за вид плащане 5 и дата на плащане 30.04.2022 г. /датите са условни, за да може да добиете представа/.

С уважение:

 
 
Нормативна рамка

КСО

ЗЗО

ЗДДФЛ

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x