Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Да не се начислява отпуск при майчинство искат работодателите

PortalTRZnormativi.bg Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
4-те национално представени работодателски организации държат майчинството да не бъде считано за трудов стаж и така за неговото време да не се начислява платен годишен отпуск.
 
Понастоящем при излизане в отпуск по майчинство се начислява и редовен платен отпуск, независимо от това, че реално не се работи.
 
Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), където КРИБ, АИКБ, БСК и БТПП, подкрепя искането си с решение на Съда на ЕС, според периодът на родителски отпуск няма как се приравнява на период, в който действително е положен труд.
 
Работодателите настояват за предприемане на действия по промяна на КТ, като времето, когато не се работи по причини, които не са извън волята на служителите, да не се взема предвид, когато се изчислява полагаемия платен отпуск и плащането на обезщетение за такъв при прекратяване на трудовия договор.
 
Работодателите най-вече имат предвид отпуските за родители (всички текстове за отглеждане на деца до 8 г.). В позицията си те изразяват мнението, че този въпрос трябва да се остави в полето на колективното трудово договаряне, а не да се урежда с императивни норми.
 
Според чл. 9, ал. 2 на КСО за осигурителен стаж, без плащане на осигурителни вноски, се зачита времето на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете, на платени и неплатени отпуски за временна неработоспособност, на отпуск за бременност и раждане и при осиновяване на дете до 5 г. 
 
Съответно за времето, когато ползват такива отпуски, работниците и служителите получават обезщетение от ДОО, а не трудово възнаграждение, понеже не полагат труд.
 
Нее е налице причина този период да се взема предвид, когато се изчислява размерът на полагаемия платен годишен отпуск, който е със съвсем друго предназначение – възстановяване на трудещите се от положения при работодател труд, считат работодателите.
 
По тяхно мнение промени от подобен характер няма да засегнат правото на трудещите се да използват тези видове отпуск, нито правото им да ползват обезщетения, а така няма да окажат негативен ефект върху провежданите политики и цели за съвместяване на трудовия и личния живот, понижаване на дискриминацията между двамата родители или осиновители, както и осигуряването на навременно завръщане на майките на пазара на труда. Заедно с това  ще бъде отстранено едно законодателно решение, неоправдано прехвърляща финансова тежест върху самите работодатели.

източник: pariteni.bg
 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

ТРЗ експертите съветват: 12 най-четени казуса и техните решения

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "ТРЗ експертите съветват: 12 най-четени казуса и техните решения"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x