Според КТ Подкрепа в земеделието официални посредници следва да заменят неофициалните

PortalTRZnormativi.bg
21 Юни 2016
Към бюрата на труда да се създадат отдели, действащи като посредници и набиращи работници за земеделските производители. Това предложение дават от КТ „Подкрепа“ като мярка за противодействие на проблема с т.нар „тартори“ в малките населени места – неофициални посредници, занимаващи се с „доставка“ на служители.
„Тарторите преговарят със земевладелците, разбират се с тях за начина на плащане, водят им хора – взаимоотношения, които са характерни за купуването на гласове. Ако се изхвърлят от системата, работниците ще имат по-голяма сигурност“, посочи Ваня Григорова, икономически съветник към синдиката, по време на кръгла маса, на която се обсъдиха въведените преди година в земеделието еднодневни трудови договори.
По думите на Григорова в сферата на селското стопанство са заети между 700 000 и 1,3 млн. лица. След въвеждането им, са сключени 72 000 еднодневни трудови договора от 13 000 души, които са едва 1,42 на сто от заетите в сектора. Това е 8 пъти по-малко от очакваното от министерството на труда.
„Все още няма анализ за резултата от въвеждането на еднодневните трудови договори. За сметка на това вече постъпват искания от работодатели да се приложат и в сфери извън земеделието – в хотелиерството, ресторантьорството и туризма въобще, да не се плащат осигуровки и да отпадне искането на разрешение от инспекцията по труда за наемането на деца от 16 – 18 години“, прибави Григорова.
По мнението на президента на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов последните предложени изменения – едноднвените контракти да се сключват до 14 дни след извъшването на работата, са пряко всякакви трудови норми.
„Ако това се приема и договорите се разпространят и в други сектори, ще бъдем на няколко крачки от разсипването на пазара на труда“, коментира той.
„Работодателите отхвърлиха идеята за такива договори в туризма“, възрази председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Теодор Дечев.
По неговите думи данните за контрактите са неактуални, тъй като еднодневният трудов договор е бил въведен след края на сезонното бране.
„Целта е не са де отнемат права, а да разберат хората, че не губят помощите си, като си поставят подписа на официален документ“, посочи Дечев.
Той предложи друга алтернатива за справяне с "тарторите" – въвеждане на плащане посредством ваучери.
Депутатът Румен Йончев - един от вложителите на законопроекта за еднодневните договори - обаче не открива проблем с тарторите, които – по негови думи – са просто бригадири.
„Трудът трябва да бъде организиран, самоорганизацията не е забранена от закона“, каза той.
От Главна инспекция по труда (ГИТ) пък признаха, че са нужни от една страна усъвършенстване на законите, а от друга - по-добро администриране на работата в селското стопанство.
По данни на инспекцията през 2016 г. са сключени 102 000 еднодневни договора, преди започването на беритбата.
„Да се сключва договорът 14 дни след положения труд противоречи на правото. Има обаче вариант – в самия ден на работника да се дава документ с уникален идентификационен код, който да му гарантира, че реалният договор ще бъде сключен по-късно“, посочи изпълнителният директор на ГИТ Румяна Михайлова.
По данни на инспекцията през 2016 г. са сключени 102 000 еднодневни договора, преди започването на беритбата.
Трудовите договори за 1 ден бяха въведени през 2015 г. и се прилагат единствено в земеделието и само за бране на плодове, зеленчуци, розов цвят и лавандула.
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "ТРЗ практика – готови решения за отпуски, трудови и граждански правоотношения "!
Подобни статии от категория Трудов договор
16Ян2025
Нова версия на клиентския софтуер за трудови договори
от PortalTRZnormativi.bg
16 Ян 2025
19Март2024
Засилени проверки в селското стопанство започват от ГИТ
от PortalTRZnormativi.bg
19 Март 2024
30Дек2022
Програмният продукт Трудови договори е актуализиран
от PortalTRZnormativi.bg
30 Дек 2022
23Март2021
НАП публиква версия 2.16 на на клиентския софтуер за "Трудови договори"
от PortalTRZnormativi.bg
23 Март 2021
12Март2021
НАП публикува нова версия 2.14 на клиентски софтуер за Трудови договори, в сила от 01-ви март
от PortalTRZnormativi.bg
12 Март 2021
05Март2021
НАП публикува нова версия 2.13 на клиентския софтуер за трудови договори, в сила от 01-ви март 2021 г.
от PortalTRZnormativi.bg
05 Март 2021