Командироване на шофьори и издаване на удостоверение А1
Аспасия Петкова
на 06 Ноем 2025
Въпрос:
Дружеството ни е с основна дейност: разрушаване на сгради, демонтаж на промишлени съоръжения и търговия с цветни и черни метали. Служители, назначени на длъжност "Шофьор на тежкотоварен автомобил 12 и повече тона" извършват превоз на собствена стока до клиенти на държави членки на ЕС в рамките на 2-3 дни. В обратна посока към България осъществяват транспортни услуги за други български фирми, за да бъде уплътнен курсът в двете посоки. Имаме следните въпроси във връзка с изложената ситуация:
1) По кой член от КТ - чл. 121 или чл. 121а би следвало да се командироват шофьорите на тежкотоварен автомобил 12 и повече тона?
2) Необходимо ли е наличието на удостоверение А1, имайки предвид изложената по-горе фактическа информация и съобразно члена, по който следва да бъдат командировани? И ако е необходимо удостоверение А1, за всеки отделен курс ли се изисква, тъй като всеки път държавата-членка на ЕС, до която превозват, е различна?
Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Командироване на шофьори и издаване на удостоверение А1
Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.
Влизане в акаунта
Защо да се регистрирам?
- експерти на Ваше разоложение 24/7/365
- база данни с новини, отговори, анализи
- на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "ТРЗ практика – готови решения за отпуски, трудови и граждански правоотношения "!
Подобни статии от категория Командировки
28Апр2026
Трудовоправни аспекти на командироването на международни шофьори в ЕС
от доц. д-р Андрей Александров
на 28 Апр 2026
27Март2026
Командироване на строителни работници и изплащане на дневни пари при обекти в други населени места
от адв. Десислава Димитрова
на 27 Март 2026
09Март2026
Деклариране на командировъчни в справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ
от адв. Десислава Димитрова
на 09 Март 2026
19Февр2026
Деклариране на необлагаемите командировъчни разходи
от адв. Десислава Димитрова
на 19 Февр 2026
23Дек2025
Право на командировъчни разходи за управител на българско дружество, упражняващ дейност от Германия
от Аспасия Петкова
на 23 Дек 2025
Последно актуализиран на 16 Май 2026