Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Увеличаване на възнаграждение при връщане на служител на по-висока предходно заемана длъжност

Теодора Дичева Отговор, предоставен от
Теодора Дичева
Въпрос:

Въпросът е свързан със следния предходно зададен казус: В териториално поделение на държавната администрация служител, назначен по Закона за държавния служител на длъжност Главен експерт, поради възникнала необходимост е назначен на длъжност Старши експерт – с други задължения, различни от неговите по чл. 82, ал.1 от ЗДСл. След изтичане на изпълнението на задачата, същият служител е преназначен с подадено от него заявления на длъжността, която е изпълнявал преди това – главен експерт по чл. 82 ал.1 от ЗДСл. (Вижте отговора му тук >>>)

Благодаря за бързият и изчерпателен отговор по зададения казус. Възниква обаче и следния въпрос. Възможно ли е при връщането на въпросният служител на длъжността „Главен експерт“ да му бъде променено възнаграждението в посока увеличение? И ако е възможно, кой е по-благоприятния вариант – чрез процедура по подбор по чл. 82 от или по чл. 82 „а“ от ЗДСЛ?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Увеличаване на възнаграждение при връщане на служител на по-висока предходно заемана длъжност

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

ТРЗ експертите съветват: 12 най-четени казуса и техните решения

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "ТРЗ експертите съветват: 12 най-четени казуса и техните решения"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x