Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Приети бяха промени в НРВПО

PortalTRZnormativi.bg Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
Приети бяха промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските (НРВПО). С тях се цели усъвършенстване на нормативната уредба за сумирано изчисляване на работното време (СИРВ). С измененията се прецизира отчитането на реално положения труд през отчетния период, с оглед по-справедливо заплащане за него.
 
Въвежда се специална разпоредба (а именно чл. 9б, ал. 3). Според нея ако служител ползва отпуск за временна неработоспособност, бременност, раждане или осиновяване на дете до 5 г. през целия период на СИРВ или част от него, нормата за продължителността на работното му време се преизчислява. Преизчислението става по следния начин: от нормата, която е утвърдена при съставяне на поименния график, се изваждат часовете, когато служителят не е бил на работа, защото е бил в отпуск.
 
Промените в Наредбата не влияят на реда, по който се изчисляват и плащат паричните обезщетения за служители, кото ползват изброените по-горе отпуски. 
 
Редът и начинът, по които се изчисляват и изплащане паричните обезщетения при СИРВ е уреден в чл. 34 на Наредбата за паричните обезщетения и помощи от ДОО. Според ал. 1, паричното обезщетение за временна неработоспособност, бременност и раждане и осиновяване на дете до 5 г. при СИРВ и при работа на смени по часов график се плаща за работните часове по личния график на осигуреното лице, а ако такъв липсва – по графика на звеното.

източник: mlsp.government.bg
 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

ТРЗ експертите съветват: 12 най-четени казуса и техните решения

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "ТРЗ експертите съветват: 12 най-четени казуса и техните решения"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x