Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Някои срокове в сферата на трудовите правоотношения

PortalTRZnormativi.bg Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
При назначаване на персонал
 
Според чл. 63, ал. 1 от КТ работодателят има задължението да предостави на работника/ служителя преди неговото постъпване на работа екземпляр от сключения трудов договор (ТД) с подписите на всяка от двете страни, както и копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3 от КТ със заверка от ТД на НАП.
 
Работодателят няма правото да допуска до работа работника/ служителя преди предоставянето на тези документи.
 
Работникът/ служителят от своя страна има задължението да постъпи на работа в срок от 1 седмица от получаването на документите, освен ако не е уговорено друго. В случай че работникът/ служителят не постъпи на работа в този срок, трудовото правоотношение се счита за невъзникнало, освен ако неявяването на работа на служителя е причинено от независещи от него причини, за които той е уведомил работодателя в горепосочения 1-седмичен срок.
 
Изпълнението на задълженията по ТД стартира с постъпването на работника/ служителя на работа, което бива писмено удостоверено.
 
Срокът, който е посочен в чл.62 ал. 3 от КТ, се отнася до сключването на ТД, а не до реалното встъпване в длъжност. В 3-дневен срок от сключването на ТД, работодателят или негово упълномощено лице има задължението да изпрати уведомление за това до съответната ТД на НАП.
 
Иначе казано преди новоназначеният да встъпи в длъжност, неговият договор следва да се завери в НАП по надлежния ред.
 
При плащане на трудово възнаграждение и обезщетения при прекратяване на ТД
 
Плащането на трудово възнаграждение се прави в определен срок. Той, както и периодичността на плащането, се определят в ТД. В случай че не е уговорен, съгласно чл. 270, ал. 2 от КТ възнаграждението се плаща авансово или окончателно ежемесечно на 2 пъти.
 
Според чл. 228, ал.3 от КТ обезщетенията, които се дължат при прекратяване на ТД, се плащат до края на месеца, който следва месеца, когато ТД на лицето е прекратен, освен ако в колективния ТД е договорен друг срок. След изтичане на срока работодателят дължи обезщетението заедно със законна лихва.
 
При ползване на платен годишен отпуск
 
Ползването на латения годишен отпуск се разрешава на работника/ служителя наведнъж или на части и се ползва с писменото разрешение на работодателя.
 
Съгласно чл. 173, ал. 5 от КТ работникът/ служителят ползва платения си отпуск до края на календарната година, за която отпускът се отнася. Работодателят има задължението да разреши използването на отпуска до края на дадената календарна година, освен ако неговото ползване е отложено по реда на чл. 176 КТ. В подобен случай на работника/ служителя се осигурява използване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен отпуск.
 
Според чл. 176 от КТ ползването на платения отпуск може да бъде отложено за следващата година както от страна на работодателя (по важни производствени причини), така и от страна на работника - когато той ползва друг вид отпуск или отправи искане за това и получи съгласието на работодателя.
 
При положение че отпускът е отложен или не е използван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят има задължение да осигури неговото ползване през следващата година, но не по-късно от 6 мес., считано от края на година, за която се полага. Ако в този случай работодателят не е разрешил ползването на платения отпуск, работникът има право сам да определи времето на неговото ползване, като уведоми работодателя за това писмено най-малко 14 дни предварително.
 
Според чл. 37а от НРВПО в началото на всяка календарна година, но не по-късно от 31.01., работодателят е длъжен писмено да уведоми всеки служител за размера на платения годишен отпуск, който има право да ползва през календарната година, вкл. отложения или неизползван от предходни години.
 
При издаване и предоставяне на документи, когато работник отправи писмено искане за това
 
Според чл.128а от КТ, когато работник/ служител отправи писмено искане, работодателят е длъжен да издаде и предостави нужните документи, които удостоверяват за трудовото правоотношение, в 14-дневен срок от отправяне на искането.
 
При налагане на дисциплинарни наказания
 
Според чл. 194, ал.1 КТ налагането на дисциплинарните наказания става не по-късно от 2 мес. от установяване на нарушението и не по-късно от 1 г. от неговото извършване. Преди старта на процедурата по налагане на едно от двата вида дисциплинарно наказание следва да се установи извършеното нарушение на трудовата дисциплина.
 
При масово уволнение
 
Сроковете за провеждане на консултации и предоставяне на информация при масово уволнение са посочени в чл. 30а от КТ. Работодателят има задължението преди да предприеме масово уволнение, да започне консултации с представителите на работниците и служителите не по-късно от 45 дни преди извършването им. След предоставянето на информацията в срок до 3 раб. дни работодателят трябва да прати копие от информацията на съответното поделение на Агенцията по заетостта (АЗ).
 
Работодателят има задължението писмено да уведоми съответното териториално поделение на АЗ не по-късно от 30 дни преди датата на уволненията.

източнк: accountingnews.bg
 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

ТРЗ експертите съветват: 12 най-четени казуса и техните решения

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "ТРЗ експертите съветват: 12 най-четени казуса и техните решения"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x