Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Неплатен отпуск за лице с два трудови договора, заемащо нова длъжност за срок от 5 години

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос: Наша служителка - преподавател, висше училище зае позиция чрез конкурс с трудов договор за управление в друга организация за срок от 5 години.
При нас тя има сключени два трудови договора: 1. Основен трудов договор - безсрочен на пълно работно време и 2. Трудов договор за допълнителен труд при същия работодател по чл. 110 от КТ на 4 часа.
При встъпването си в мандатната длъжност служителката оформи статута си при нас по следния начин: 1. По основния си трудов договор тя премина на 0.5 длъжност с работно време - 4 часа и 2. По втория трудов договор за допълнителен труд при същия работодател излезе в неплатен отпуск за срок от 5 години.
По втория трудов договор следва ли да оформяме неплатения отпуск съгласно условието на чл. 160, ал. 3 от КТ?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Неплатен отпуск за лице с два трудови договора, заемащо нова длъжност за срок от 5 години

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

ТРЗ експертите съветват: 12 най-четени казуса и техните решения

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "ТРЗ експертите съветват: 12 най-четени казуса и техните решения"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x