Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Извънреден труд през почивен ден

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

Във връзка с казуса: При подневно отчитане на работното време имаме положен извънреден труд 6 часа на 1-ви май. Бихте ли изяснили изчислението по чл. 262 и чл. 264 от КТ? Служителят е с основно възнаграждение 600 лв., клас 15% и начисление за 30 ч. на разположение на стойност 15 лв., което е с постоянен характер. Всеки месец има задължение за часове на разположение.

Получен отговор: Брутното трудово възнаграждение за месец Май според посочените от вас начисления е 705 лв., работните дни за месец Май са 20. За 1 работен ден брутно трудово възнаграждение е 35.25 лв. (705 лв., 20 р. д.), съответно за 1 работен час възнаграждение е 4.40625 лв. (35.25 лв, 8 р. ч.). Съобразно разпоредбите на чл. 262 и чл. 264 от КТ извънредния труд на официален празник се заплаща в удвоения размер на трудовото му възнаграждение, т.е когато лицето работи на официален празник му се заплаща една надница за това, че е бил на работа и още една за това, че е работил извънредно на официален празник. Изчисленията съответно са (4.20625 * 2) * 6ч. = 52.875 Лв.

Струва ми се, че има грешка. Във фирма с КТД е договорено заплащане на извънреден труд през почивни дни 100%, на официални празници 150%. Не следва ли да се начисли увеличението за извънреден труд на основание чл 262 часова ставка 4,206 * 150% = 10.515 * 6 часа = 63.09, чл. 264 часова ставка 4,206 * 2 = 8,41 * 6=50,46 общо по чл. 262 и чл. 264 63,09 + 50,46 = 113,55?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Извънреден труд през почивен ден

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

ТРЗ експертите съветват: 12 най-четени казуса и техните решения

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "ТРЗ експертите съветват: 12 най-четени казуса и техните решения"!

Да, желая да получавам информация за продуктите, услугите, новостите и т.н., които РС Издателство и Бизнес Консултации предлага. Условия на сайта Информационна бележка

x